Хормонът пролактин ‘замесен’ в мастната обмяна
Хормонът, който е необходим при образуването на кърма в майчиния организъм – пролактинът, участва в регулацията на метаболизма на мастните киселини както при мъже, така и при жени, които не са в период на лактация. Откритието е на екип от изследователи от University of Gothenburg, които обясняват, че повишените нива на хормона забавят мастната обмяна.
Отделян нормално при кърмещи жени, стресът, някои лекарства и доброкачествени тумори могат да повишат количеството, което се отделя от хипофизата при некърмещите и мъжете. Учените откриват, че клетките, изграждащи мастната тъкан имат рецептори (молекули-датчици), които свързвайки се с пролактина преустановяват акумулирането на мастни киселини. Това води до оставането им в кръвния поток, който ги ‘разтоварва’ на друго, неподходящо място, причинявайки затлъстяване и превръщайки се в причина за развитие на сърдечно-съдови заболявания.
Освен това, пролактинът буквално пречи на работата на друг хормон – адипонектинът, който е отговорен за правилното метаболизиране на редица хрантелни вещества. Тези влияния водят до разстройването на метаболизма като цяло – факт, който до момента бе само предполагаем. Вече има обяснение на молекулярните механизми, което може би ще доведе до по-ефективно лечение на хора с метаболитни проблеми, причинени от покачени нива на пролактин.
–––-
Източник:Hormone Prolactin Reduces Fat Metabolism. ScienceDailyvia http://green.democrit.com
Вашият коментар