Учени описаха няколко функции на некодиращата ДНК
Некодиращата ДНК, позната още като излишна, боклучива, егоистична и дори паразитна съставлява между 90 и 97 % от еукариотните хромозоми. Наричана е така, защото не носи информация за протени, каквато е обичайната представа за активна ДНК. Няколко десетилетия наред биолозите търсят неуморно отговор на въпроса – защо и е на клетката толкова много неактивна ДНК?
Който пита – узнава. В резулат от опитите си учените разбират, че активността на
Транспозоните,
които са подвижни участъци от ДНК и имат изключително важна роля при правилното подреждане на останалите гени така, че да изпълнят функциите си на точно определеното място в точно определеното време всъщност се регулирани от некодиращата ДНК. Чудейки се каква ли ще е съдбата на едноклетъчно животно с премахнати ДНК последователности, активиращи транспозоните, учените описват сериозни отклонения в хода на развитието на едноклетъчното. С това и доказват твърдението си.
Втори международен изследователски екип, изследвайки друг тип „излишна“ ДНК – т.нар.
Тандемно повторени последователности
откриват, че некодиращата ДНК е с важни функции при регулацията на останалите, активните гени. Тази регулация се отразява на организмово равнище чрез изявата на различни по степен на ефективност приспособители реакции. Молекулният механизъм на този контрол е сравнитело прост, независимо, че до момента се е изплъзвал на учените.
В зависимост от степента на компактност на участъците със смятаната за неактивна ДНК се регулира достъпът до съседните им гени. Ако ‘боклучивата’ ДНК е силно компактна то ‘четенето’ на съседните, кодиращи протеини гени ще е невъзможно. Съответно молекулната верига, завършваща с отговор на организмово равнище няма да бъде стартирана. Обратно, по-малката степен на компактност ще улесни прочитането на важните гени и отговорът ще е бърз и навременен.
Тези две открития, наред с друго от миналата година, описващо влиянието на боклучивата ДНК върху работата на гените в ембрионални стволови клетки показват недвусмислено, че еволюцията не работи на празни обороти. И не създава излишен боклук.
–––-
Източници:
‘Junk’ DNA Has Important Role, Researchers Find. ScienceDaily;
Saved By Junk DNA: Vital Role In The Evolution Of Human Genome. ScienceDaily
Снимка: http://www.rps.psu.edu
Вашият коментар