Вируси превръщат безобидни бактерии в опасни патогени
Бактериите от вида Escherichia coli са част от естествената чревна микрофлора при човек и топлокръвни животни. Повечето щамове са абсолютно безобидни и съвместното ни съжителство с тях не крие рискове за здравето.
Съществуват обаче някои много опасни щамове от E. coli, които могат да причинят опасни състояния като кървава диария, бъбречни увреждания и редица други. Болестотворността на тези щамове се дължи на т.нар. шига токсин, който се отделя в резултат на жизнената им дейност. Много важен въпрос за учените е как способността за производство на шига токсина може да се ‘придобие’ от неболестотворните бактериии така, че да се превърнат в опасни паразити.
Множество изследвания са показали, че шига токсинът се кодира от един единствен ген. Най-новите изследвания на норвежки учени показват, че този ген може да бъде пренесен върху неболестотворни бактерии от вируси, които паразитират по бактериите. Такива вируси се наричат бактериофаги, а един от етапите на развитие им е интегриране на гените с тези на гостоприемника, в случая E. coli. Възможно е след такова интегриране някои гени от вируса да останат в рамките на генома на бактерията и ако това е гена за токсина, бактерията мигновено се превръща в болестотворна.
Това откритие ще даде възможност на медиците и санитарните власти да контролират инфекциозните огнища, в които причинител на заразата са токсичните E. coli.
–––-
Източник: Viruses Can Turn Harmless E. Coli Dangerous. ScienceDaily via http://green.democrit.com
Снимка: http://www.faculty.ksu.edu.sa
Вашият коментар